تبلیغات
دامپزشكی - معرفی داروی چیكینول

چیكینول (chickinul) از دسته داروهای مكمل طیور زینتی بوده كه عمده فعالیت آن به خاطر وجود خاصیت پربیوتیكی آن است. این دارو توسط فرآوری و استخراج از منابع گیاهی تولید می گردد. عمده ساختار این مكمل از مواد فروكتونی با پیوند بتا می باشد كه از دسته پر مصرفترین پربیوتیكهای جهان به شمار می آیند. امروزه در سراسر جهان از این دسته مكمل ها در جهت جایگزینی چربی و قند با مزایایی مثل كالری كمتر و غنی سازی با فیبر غذایی به كار می رود.

chickinul

مكانیسم اثر
دستگاه گوارشی طیور بدلیل عدم وجود دندان و نبود هضم مكانیكی  نیاز به فعالیت بیشتری برای جذب مواد مغذی غذا دارد. دستگاه گوارش پرندگان برای تامین احتیاجات بدن با میكرو ارگانیسم های روده همكاری كرده و هضم شیمیایی را افزایش می دهند. به میكروبهایی كه در دستگاه گوارشی پرندگان همزیستی مشترك دارند میكروفلور گوارشی اتلاق می گردد.میكرو فلورهای دستگاه گوارشی پرندگان اغلب از دو دسته باكتری لاكتوباسیل و بیفیدوباكتری می باشند. این دسته میكروفلورها اغلب نیازهای بدن طیور را تامین كرده و آن را در برابر عوامل پاتوژن و میكروارگانیسمهای بیماریزا محافظت می كند.در صورت اخلال در میزان میكروفلورهای دستگاه گوارش طیور به بیماری شدید گوارشی مبتلا گردیده و مستعد انواع بیماریها می گردد. تحقیقات نشان داده است میكرو فلورهای دستگاه گوارشی ، باعث افزایش و بهبود توان سیستم ایمنی طیور در برابر میكروارگانیسمهای بیماریزا می گردد.امروزه محققین عرصه طیور با برخی مكملها و مواد شیمیایی رشد این دسته میكروفلورها را افزایش داده و باعث تكثیر و تولید مثل آنها در شكم و روده می گردندكه مواد پربیوتیكی نام گرفته اند. مدتی بعد این مواد شیمیایی به عنوان مكملهای غذایی دام مورد بهره برداری قرار گرفت. شركت وت فارما برای اولین بار در ایران اقدام به تولید مواد پربیوتیكی كرده است كه با دستگاه گوارشی طیور  سازگاری بالایی دارد كه با نام تجاری چیكینول به بازار عرضه میگردد. چیكینول ماده غیر قابل هضمی است كه به صورت محلول با مایعات وارد دستگاه گوارش شده و با تحریك رشد و فعالیت گروهی از میكروفلورهای دستگاه گوارشی اثرات بسیار سودمندی برای میزبان خود داشته و سلامتی میزبان را تضمین می نماید. ثابت گردیده این دارو اثرات مثبتی در رشد، جلوگیری از بیماریها ، كاهش استرس و افزایش مقاومت بدنی طیور دارد.


مزایا
مزایای مصرف این دارو  اثبات گردیده و مورد تایید تمام محققین قرار گرفته است. این مكمل دارای برخی مزایای اصلی و جانبی می باشد. از جمله این مزایا خاصیت افزایش میكروفلور روده و سكوم و كمك به هضم شیمیایی مواد غذایی می باشد. با افزایش باكتریهای روده میزان تولید ویتامینهای مورد نیاز بدن طیور توسط باكتری ها  افزایش یافته و ویتامین مورد نیاز بدن طیور تامین می گردد. میكروبهای مو جود در دستگاه گوارش با تحریك سیستم ایمنی حیوان باعث آماده باش دائمی بدن در برابر عوامل بیماریزا گردیده و احتمال بیماری توسط میكرو ارگانیسمهای پاتوژن را بسیار كاهش می دهد. همچنین ثابت گردیده سمومی كه توسط میكروفلورهای روده و سكوم تولید می گردد برای طیور عوارضی نداشته بلكه باعث از بین رفتن عوامل بیماریزای روده نیز میگردند.


مزایای جانبی:
1.بهبود رشد و ضریب تبدیل غذایی
2.مقاومت بالای بدن در برابر عوامل بیماریزا
3.كاهش هزینه های پرورشی و درمان
4.حذف میكروارگانیسمهای مخرب از دستگاه گوارش طیور
نحوه مصرف
مصرف این مكمل در دزهای بالا اثر سوء نداشته و  بیان مقدار مصرفی جنبه اقتصادی دارد.
برای محاسبه مقدار صحیح مكمل ابتدا وزن پرنده را اندازه گیری كرده و به ازای هر 300 گرم وزن پرنده 10 سی سی در هفته به آب آشامیدنی  طیور اضافه نمایید. برای تاثیر بیشتر می توان به ازای هر 300 گرم وزن 20 سی سی در هفته چیكینول به آب آشامیدنی اضافه كرد.


نكات مصرفی :
1.مصرف بالای چیكینول اثر سوء نداشته و هدف از بیان مقدار مكمل مصرفی، اقتصادی بودن آن است.
2.بعد از هر بار مصرف درب بطری را محكم ببندید .
3.مصرف همزمان چیكینول و آنتی بیوتیك از اثر ات مكمل كاسته و توصیه می شود در صورت مصرف همزمان از چیكینول بیشتری استفاده نمایید.
4.از مصرف مكمل های فاسد خودداری فرمایید.
5.هنگام خرید به نام و نشان فارما وت توجه نمایید.
6.بدلیل ضعف سیستم ایمنی جوجه  از مصرف چكینول برای پرندگان تازه از تخم خارج شده تا  دو روز خودداری نمایید.

منبع : www.vetpharma.mihanblog.com

شركت داروسازی وت فارما تولید كننده داروهای دامی و دامپزشكیتاریخ : دوشنبه 14 فروردین 1391 | 10:47 ب.ظ | نویسنده : مسعود خاكزادیه | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.